12 TOP knih, které inspirovaly největší podnikatele ze Silicon Valley

Michal Ondro / 3. dubna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: BUSINESSINSIDER.COM

Chtěl bys vědět, které knihy změnily život velikánům jako je Jobs, Musk, Zuckerberg nebo Gates? Tady jsou. Mnozí z největších světových byznys lídrů jsou i vášnivými čtenáři. Mark Zuckerberg a Bill Gates dokonce založili i čtenářské kluby, ve kterých povzbuzují lidi k tomu, aby si přečetli jejich nejoblíbenější. V podobném duchu jsme pro tebe připravili tento článek, ve kterém se dozvíš, jaké knihy inspirovaly dvanáct největších lídrů z amerického Silicon Valley.

Některé z nich jsou výplodem fantazie spisovatele, jiné jsou zaměřeny na podnikání a alespoň jedna z nich je „tak strašidelně technická“, že i Bill Gates měl problémy s jejím dočtením. Zde jsou knihy, kterými se nechali inspirovat ti největší lídři:

 

Bill Gates jednou řekl: „Ten, kdo dočte knihu“ The Art of Computer Programming „od Donalda Knutha, ať mi klidně pošle svůj životopis. Někteří lidé si myslí, že vědí všechno. Knuth jim však pomůže pochopit, že tomu tak není, a svět je tajemný a komplikovaný. „1

Zdroj foto: businessinsider.com

Travis Kalanick , který je CEO společnosti Uber, je velkým příznivcem knihy „Fountainhead“ od Ayn Randové. Příběh knihy vypráví o architektovi, který se odmítá vzdát svých ideálů, i když se některým zdají sobecké.

2

Zdroj foto: businessinsider.com

Elon Musk, který založil Tesla Motors a SpaceX, je velkým fanouškem sci-fi knih. Jeho nejoblíbenější je „Foundation“ od Isaaca Asimova, která je příběhem dlouhého procesu budování civilizace po pádu obrovské galaktické společnosti. Musk tvrdí, že tato kniha v něm utvrdila jeho názor, že lidstvo musí expandovat ke hvězdám.

3

Zdroj foto: businessinsider.com

V dubnu 2014 přebral Satya Nadella vedení Microsoftu a řekl, že své vůdčí schopnosti probral z knihy „The Boys in the Boat“, kterou napsal bývalý zaměstnanec Microsoftu Daniel James Brown. Jde o úžasný příběh amerického veslařského týmu z olympiády v roce 1936.

Zdroj foto: businessinsider.com

Spoluzakladatel společnosti Google Larry Page se nechal slyšet, že ve dvanácti letech přečetl autobiografii Nikoly Tesly, která ho jen utvrdila v tom, že chce být něčím jako je vynálezce nebo vizionář.

5

Zdroj foto: businessinsider.com

Další ze spoluzakladatelů Googlu, kterým je Sergey Brin, se vyjádřil, že kniha „Surely You’re Joking, Mr. Feynman!“ mu od základů změnila život. Je to autobiografie známého a světově uznávaného fyzika Richarda P. Feynmana. Kniha je podle něj nesmírně inspirativní a vede lidi k naplněnému životu.

6

Zdroj foto: businessinsider.com

Larry Elison, spoluzakladatel společnosti Oracle, považuje za svou nejoblíbenější knihu autobiografii francouzského generála Napoleona Bonaparte, kterou napsal Vincent Cronin. „Je fascinující, co dokázal jeden člověk a jak to dokázala historie celé překroutit.“ řekl Elison.

7

Zdroj foto: businessinsider.com

CEO společnosti Yahoo! Marissa Mayer je velkým fanouškem knihy „The Charisma Myth“, která ji naučila, že kdokoliv se může vytrénovat do pozice velkého lídra.

8

Zdroj foto: businessinsider.com

CEO Amazonu Jeff Bezos je fanouškem novel, které upřednostňuje před odbornou literaturou. Jeho oblíbenou je kniha „The Remains of the Day“. Napsal ji Kazuo Ishiguro a jde o příběh majordoma a jeho službě v Anglii během 2. světové války. „Po přečtení této knihy si uvědomíte, že jste právě 10 hodin žili život někoho jiného a naučili se něco o bytí, odpouštění a smutku.“  řekl o knize Bezos.

9

Zdroj foto: businessinsider.com

Ještě před tím, než CEO Facebooku Mark Zuckerberg založil jeho slavný čtenářský klub, byl velkým fanouškem klasiky. Mezi jeho nejoblíbenější patřila latinská epická poéma „Virgil ‚s Aeneid“, která je příběhem Trojské války. Zuckerberg byl vždy velkým fanouškem antického Řecka a jeho mýtů a legend.

10

Zdroj foto: businessinsider.com

CEO společnosti Apple Tim Cook je obrovským fanouškem knihy „Competing Against Time“, kterou napsal George Stalk Jr. Pojednává v ní o řízení dodavatelských řetězců tak, aby společnost dosáhla konkurenční výhody. Tuto knihu dává jako dar každému novému zaměstnanci.

11

Zdroj foto: businessinsider.com

Zesnulý Steve Jobs se jednou vyjádřil, že kniha „Be Here Now“ v něm zanechala obrovskou stopu. Spisovatel Ram Dass v ní vypráví o meditaci a metafyzice. „Tato kniha změnila mě a mnoho mých přátel.“ řekl Jobs.

12

Zdroj foto: businessinsider.com

Zdroj:  businessinsider.com 
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]