11 úžasných míst, kde je auto úplně zbytečné

Kristína Vavrová / 26. května 2017 / Zajímavosti

zdroj: pexels.com/shutterstock.com

Na těchto místech se půjčovny aut neuživí.

Obrovská města mají každý den problém s příliš velkým množstvím aut na silnicích, neustálými dopravními zácpami a neuvěřitelně znečištěným prostředím. Dělají vše proto, aby omezila tyto statisíce vozidel na silnicích. I proto je těžké uvěřit, že stále existují města, kde se auta nepoužívají vůbec.

zdroj: pexels.com

Některá z nich jsou historická centra, která tímto způsobem dokážou uchránit vzácné památky. Další svojí infrastrukturou neumožňují průjezd aut či rozlohově nenutí obyvatele, aby se přesouvali z místa na místo jinak než pěšky. A některá by prostě ztratila své kouzlo, kdyby klasické dopravní prostředky vystřídala auta.

Gent, Belgie

Od roku 1996 se zde v centru města nejezdí auty právě proto, aby se předešlo nekonečným dopravním zácpám a špatné kvalitě ovzduší. Díky tomu se tak 86 arů, na kterých se město rozkládá, otevřelo pro cyklisty a veřejnou hromadnou dopravu, čímž se stalo ještě oblíbenějším místem na návštěvu.

zdroj: shutterstock.com

Lamu, Keňa

Tento ostrov představuje nejstarší svahilské osídlení, které je na východě Afriky a zároveň ho najdeš zapsán ve světovém dědictví UNESCO. Přeprava po městě je možná pouze pěšky, na kole nebo oslech a můžeš tu obdivovat mix různých architektonických stylů. Nevynechej ani nádherné staré město, které je třešničkou na dortu.

zdroj: shutterstock.com

Fire Island, New York

Tento ostrov najdeš podél Long Islandu ve státě New York a je to jedno z mála míst v Americe, kde nejezdí auta. 26 mil dlouhé pobřeží lze projít pouze pěšky, na kole nebo na golfovém vozíku. Kromě klidu od troubení tu najdeš i moderní architekturu, která určitě stojí za to.

zdroj: shutterstock.com

Hydra Island, Řecko

Jediné motorové vozidlo, které tu najdeš, je popelářský vůz. Dopravit se na ostrov se dá buď lodí nebo vznášedlem a nejjednodušeji se zde budeš přesouvat na vodním taxi nebo oslech. Toto místo se vyplatí navštívit nejen pro jeho typické domy s bílými omítkami a červenými taškami, ale i úžasné výhledy na moře.

zdroj: shutterstock.com

Fes el Bali, Maroko

Úzké středověké ulice, které jsou taktéž součástí světového dědictví UNESCO, jsou dostupné pouze pěšky, na oslech, nebo malých vozících. Obdivovat tu můžeš male obchůdky, stánky, mešity, školy či obchodníky s ručními výrobky.

zdroj: shutterstock.com

La Cumbrecita, Argentina

Malá vesnička, která je inspirována alpskými středisky, nemá žádné vydlážděné cesty, a tak se po ní můžeš pohybovat pouze pěšky. Je považována za vůbec první místo v Argentině, které je vhodné pouze pro pěší a její bavorské domky si přímo říkají o přidání na tvůj Instagram účet.

zdroj: instagram.com

Benátky, Itálie

Toto místo netřeba zřejmě nikomu představovat, protože je to asi nejslavnější místo, kde s autem jednoduše neuspěješ. Nejlepší je pohybovat se opět pěšky nebo na lodích. Toto místo je vlastně laguna sestávající z 118 malých ostrovů. Můžeš si tu vyfotit dohromady 416 mostů a 177 kanálů.

zdroj: shutterstock.com

Halibut Cove, Aljaška

Městečko se nachází v Kachemak Bay State Park a silnice zde neexistují. Obyvatelé se zde pohybují pěšky, na lodích nebo hydroplány. Je to skvělá základna, pokud chceš jít na aljašské ledovce, hory, a vidět divoce žijící zvířata. Většina domů je postavena na trojnožce v loděnicích.

zdroj: shutterstock.com

Giethoorn, Nizozemsko

Město přezdívané dánské Benátky se nachází na severovýchodě Nizozemska. Všude tu najdeš kanály plné lodí, stezky pro pěší i kola. Giethoorn je typické pro deskové střechy, farmářské domy z 18. století doplněné o krásné květiny a je pospojováno až 170 dřevěnými mosty.

zdroj: shutterstock.com

Dubrovník, Chorvatsko

Za historickými hradbami starého města nenajdeš ani jedno auto. Další památka patřící do světového dědictví UNESCO je rájem pro pěší turisty. Perla Jadranu v sobě mísí gotické, renesanční i barokní kostely, úžasné domy s červenými taškami a neodolatelné západy slunce.

zdroj: shutterstock.com

Island of Sark, Normanské ostrovy

Jediná motorová vozidla na tomto ostrově jsou traktory. Jinak se zde jako prostředky pro transport používají kola, koně či dvoumístné vozíky. Dokonce i ambulance tě zachrání na traktoru. Nejsnáze se sem dostaneš 50 minutovou plavbou, a je to v skutku úžasné místo na pozorování hvězd.

zdroj: shutterstock.com

zdroj: curbed.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]