0

sdílení

10 stránek, které tě naučí programovat z pohodlí domova

Ľubica Mervová / 24. dubna 2016 / Tools a Produktivita

Programování dnes už není jen pro vystudované v oboru. Můžeš se ho naučit i ty, i když budeš potřebovat jistou dávku abstraktního a analytického myšlení a také trpělivosti. A nebudeš muset ani sedět na nudném školení od 8:00. Ukážeme ti weby, se kterými se programovat naučíš jednoduše a kdy budeš chtít. Dozvíš se mnoho praktických rad od zkušených profesionálů. Už ti stačí jen odhodlání.

 

Codecademy

Toto je pravděpodobně nejznámější stránka, která tě interaktivně naučí programovat díky užitečným propojením a dobře strukturovanému kurzu. Po otevření hlavní stránky tě hned motivuje k výběru kurzů. Nabízí kurzy Web Fundamentals, PHP, JavaScript, jQuery, Python, Ruby a kurz o aplikačních programových rozhraních – APIs. V každé lekci je panel, který vysvětluje potřebný kód a instrukce, další panel ti umožní psát kód a zkontrolovat si, zda je správný. Neboj se počátečních chyb, systém ti vždy ukáže chybu a poskytne radu, jak ji opravit. Je to jako bys u sebe měl učitele.

codecademy_c

Code Avengers

Tato stránka je designovaná tak, že budeš programování milovat. Přestože momentálně nabízí pouze kurzy HTML5, CSS3 a JavaScript, každý z kurzů je pečlivě navržen tak, aby tě skutečně bavil, dokud se bezbolestně učíš programovat. Navíc, na konci každé lekce si můžeš zahrát minihru pro uvolnění nahromaděného stresu a tím vydržet co nejdéle. Code Avengers tě učí postupně. Nevysvětluje příliš mnoho poznatků, které nejsou nezbytné pro začátečníky. Učí pouze kousek kódu a hravou výukou dělá poznatky snadno stravitelnými. Můžeš se také hrát s kódem a okamžitě vidět dopad změn.

code-avengers

Code School

Po skončení kurzů v Codecademy či Code Avengers jsi připraven rozšířit své schopnosti s Code School. Na rozdíl od většiny interaktivních vyučujících stránek, tato nabízí více kurzů na prohloubení znalostí, aby ses mohl změnit na odborníka s osvědčenými postupy v odvětví. Kurzy jsou rozděleny do 4 hlavních témat: Ruby, JavaScript, HTML / CSS, iOS. Téměř všechny kurzy zapůsobí designem a informativními videi. Většina kurzů je zdarma, ale pokud zaplatíš 25 $ měsíčně, získáš přístup ke všem kurzům, videím a výzvám.

code-school

Treehouse

Kurzy Treehouse jsou více projektově než jazykově orientované, takže jsou ideální pro začínající programátory s plánovaným účelem, jako je budování webové stránky nebo aplikace. Například kurz budování webu je především o responzivní, interaktivní stránce nebo i o WordPressu – velmi praktickém a jednoduchém způsobu, jak zvládnout související programovací jazyky. Mnoho základních kurzů mají dělaných stylem video a pak kvíz. Každý kurz je rozdělen do etap nebo modulů a vždy po absolvování prvního stupně je student vyzván k měsíčnímu poplatku 25 $ pro přístup ke všem kurzům s 650 videi a exkluzivním členstvím. Pokud to myslíš s programováním vážně, můžeš si zaplatit měsíční plán za 49 $, kde získáš přístup k rozhovorům s lídry v této oblasti.

Blog_Book_Covers-1

Udacity

Udacity je sjednocení video přednášek z oboru a obsahuje i testy pro studenty, aby byly interaktivnější. Takže je ideální pro ty, kteří neradi čtou a chtějí dostat vysvětlení od profesionálů, kteří pracují například pro Google. Poskytne ti video záznamy od profesionálů diskutujících na jednotlivá témata s usměrňujícími radami. Pak dostaneš logické nebo programovací kvízy pro lepší pochopení a osvojení dovednosti. Nejlepší na Udacity je, že poskytuje více videí, než kterákoliv jiná stránka a instruktoři jsou reální profesoři z oboru. Jedinou nevýhodou je, že videa spolu velmi nesouvisejí a tak neposkytuje komplexní výuku, ale je spíše využitelný, pokud se chceš zlepšit nebo něco doučit.

Udacity-Showcase

CodeHS

Dosud jsme psali o stránkách, které se věnují převážně programování webů a aplikací, ale CodeHS je jednoduchý a zábavný návod na programování her. Lekce zahrnují řešení problémů, JavaScript, animace, datové struktury a herní design. Výhodou CodeHS je, že tě naučí myslet a řešit problém jako programátor již prvním kurzem – Programming with Karel. Lekce jsou zábavné, naučíš se například jak kódem posunout psa, dostaneš úkoly na způsob jak zvednout míč a poskládat ručníky. Na rozdíl od výše uvedených, je třeba se zaregistrovat a platit 25 $ měsíčně, aby ses mohl vzdělávat, avšak skvěle a efektivně tě naučí základy programování her.

screen-shot-2012-11-26-at-7-34-36-pm

Khan Academy

Ačkoli tyto kurzy nejsou tak strukturované jako ty v CodeHS, skvěle poslouží začátečníkům a amatérům, kteří se zajímají o kreslení, animace a jejich interakce s kódem. Nepoužívá žádný specifický programovací jazyk, ale využívá vzory kódů, které jsou aplikovatelné do většiny programovacích jazyků. Na začátek se můžeš přidat na kurz základů programování, sledovat a učit se základní koncepty, zkoumat různé kódy po shlédnutí video návodů a ověřovat své schopnosti.

Khan-Academy-iPad-app

Scratch 2.0

Scratch je něco mnohem jednoduššího než výše uvedené stránky a je vytvořen pro budoucí generaci programátorů, čili pro děti. Je přizpůsoben i jednodušší slovní zásobou. Jedná se o offline software, který dětem umožňuje uploadovat a sdílet hrdě své projekty. Verze 2.0 je již plně online. Není to úplně o programování, ale o kombinaci vizuálních bloků příkazů, které říkají objektům jak se mají chovat. Například říci kočce, že má projít 10 kroků nebo mňoukat, když se dotkne držitele nohy. Použitím tohoto systému se mladí programátoři naučí vytvořit si zvyk rozložit problém do menších bloků a řešit ho logicky po jednom.

20130514110054-1_0_0

SQLZOO

SQL je jazyk vytvořený výhradně na ukládání a načítání dat z databáze, takže si umíš představit nudu například při programování velkoskladu. SQLZOO však chce učit SQL s radostí a interaktivně. Vzhledem k tomu, že zde opravdu není co vysvětlovat do hloubky, stránka se tě bude ptát pouze na nahrazování jednotlivých proměnných jako názvy míst, počet populace a zvyšovat obtížnost. Obrovskou nevýhodou je, že nemá nápovědy, odpovědi na otázky ani fórum, takže pokud se ti nepodaří vyřešit některý z kvízů, jsi asi odsouzen na hledání řešení někde jinde.

SQLZoo-Website-to-Learn-SQL-Online-for-FREE

Learn2code

Pokud máš pouze základy angličtiny, ale nechceš se učit programování pro děti, případně chceš vyzkoušet raději český projekt, je tu pro tebe Learn2code. Nabízí 3 online kurzy s názvem Webrebel. V prvním se naučíš programovat v PHP a vytvořit si tak vlastní e-shop nebo sociální síť. Další kurz je Webrebel OOP a Laravel, který ti usnadní vývoj webových aplikací. Tento kurz však není pro úplné začátečníky, musíš znát HTML / CSS a PHP. Kurz tvoří více než 100 kapitol, které jsou stále aktualizovány. Poslední kurz je kompletní balík online kurzu Webdesigner, kde se naučíš HTML / CSS, Responsive Design a Javascript, což je zapotřebí pro tvorbu moderních webových stránek. Tento kurz má přes 120 video tutoriálů doplněných o různá zadání a příklady na procvičení témat. Získáš i přístup do vzdělávací aplikace, kde můžeš komunikovat s ostatními studenty a různé jiné benefity.

2code

Víš o dalších online kurzech programování nebo si některý z těchto kurzů absolvoval? Dej nám vědět v komentářích.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]