0

sdílení

10 nejinovativnějších elektrokol světa

Ráchel Matušková / 26. října 2016 / Zajímavosti

Elektřina jako pohonná hmota si postupně buduje své místo. Dostává se do automobilů a stále větší oblibu si získávají i elektrokola.

 

Oprášená dědečkova kola či otcovy skládačky můžeme vidět už i v Praze. Hipster v hlavním městě brázdí promenádu podél Vltavy a je supercool, ale na vesnicích jsou tato kola běžným’zrychlovákem‘ směrem do hospody. Opravdu, když jsi viděl 70letou sousedku přímo letět na kole po ulici, nehledej za tím skvělou kondici. S největší pravděpodobností jí vnoučata darovala elektrokolo. Auta totiž nejsou jediný prostředek, kde se dá elektřina využít.

V tomto článku ti přinášíme přehled 10 nejzajímavějších elektrokol posledního období.

The Gi FlyBike

the-gi-flybike

 

The Gi FlyBike má svou vlastní mobilní aplikaci, automatické zamykání a nabíječku na mobil. A dokonce je možné ho ve vteřině složit na polovinu. Elektromotor umožňuje jet rychlostí 25 km / h na vzdálenost zhruba 65 km na jedno nabití. Kolo je synchronizováno s mobilní aplikací – světla, zámek, navigace – to vše je pod kontrolou dotykem prstu.

Předobjednávky na The Gi FlyBike jsou možné prostřednictvím jejich web stránky. Prodejní cena na stránce je uvedena ve výši 4 000 USD, v případě předprodeje sleva více než 900 USD. Dodání objednávky mohou zákazníci očekávat v březnu roku 2017.

The OKO Electric bike

zdroj: www.businessinsider.com

Přibližně 19 kg vážící e-bike má v sobě ukrytý 2 500 wattový motor, který se dokáže nabíjet během šlapání. Na jedno nabití poskytuje 40 km jízdy.

Výjimečné je zejména umístění motoru, který je ukrytý v rámu, místo zadní části kola. Takto je hmotnost rozložena rovnoměrně.

V neposlední řadě je zajímavý i design kola, který jakoby předjížděl dobu, má mírně vesmírný facelift. Stylový OKO bike má hliníková řidítka a blatník integrovaný v rámu. Tělo kola je vyrobeno ze stejného materiálu jako závodní auta Formule 1.

The OKO bike je dostupný zatím na předobjednávku za cenu 2 300 USD. Bílá verze by měla být doručena majitelům v listopadu 2016 a stříbrná v lednu 2017.

The Otocycle RacerR

zdroj: www.businessinsider.com

The Otocycle RacerR ani jako kolo na první pohled nevypadá. Připomíná spíše retro motorku, ať už širšími koly, sedačkou nebo řídítky.

Barcelonský e-bike je z části vyroben z recyklovaných materiálů. Kolo má LCD obrazovku na zobrazení baterky a výkonu. RacerR dokáže jet rychlostí 24 km / hod a na jedno nabití ujede zhruba 75 km s přišlapováním.

The Genz e-bike

zdroj: www.businessinsider.com

The Genz e-bike funguje ve třech módech: příšlap (elektromotor se zapíná pouze během šlapání), samostatně na elektromotor a na klasický lidský pohon. Když je kolo v poloze příšlapu, tak se motor zapne v okamžiku prvního šlápnutí do pedálů, čímž se rozjezd značně usnadní.

Nabíjení baterie je jednoduché, je možné jej zapojit do jakékoli zásuvky a nabije se v průběhu 4 hodin. Baterie je umístěna ve středu kola a dá se jednoduše odpojit pro potřeby nabíjení. Genz e-bike dokáže jet samostatně na baterii až do 32 km / h.

Genz e-bike má také zabudovaný LCD displej, který zobrazuje rychlost, stupeň příšlapu, e-bike mód a jiné. V současnosti jsou dostupné dva modely, the 101 Sport e-bike a the 102 Recreational Riser e-bike, oba za cenu přibližně 1500 USD.

MoDe: Flex od Fordu

ford-mode

V červnu 2015 představil Ford svůj vlastní koncept smart kola nazvaný MoDe: Flex. Bike je propojen s mobilem uživatele, aby mohl naplánovat cestu, zobrazit předpověď počasí či upozornit na dopravu. Kolo se dá jednoduše složit na polovinu.

Design fordovského kola je podobně futuristický jako jeho rozšíření. Ford deklaruje i jednu vychytávku – propojení s Apple Watch, které by mělo nějakým způsobem detekovat díry na silnici. Jezdce na blížící se díry upozorní jemným zavibrováním rukojetí. Jak přesně by to mělo fungovat zatím není známo. Stejně nevíme ani cenu a dostupnost.

The Leaos Solar

zdroj: www.businessinsider.com

Nejen elektrický pohon, ale i alternativní zdroje jeho získání jsou tématem diskusí. Jak již vyplývá z názvu The Leaos Solar bike integruje solární technologii přímo do těla kola. Solární panely jsou umístěny po obou stranách těla kola, takže se dokáže nabíjet i během jízdy. Avšak na plné zachycení sluneční energie musí být kolo nakloněno v 90 stupňovém úhlu proti slunečním paprskům.

Po připojení do sítě se kolo plně nabije během 2 hodin. Jedno nabití poskytuje téměř 100 km v módě příšlapu. Cena tohoto solárního zázraku je přibližně 8 700 USD.

The Wi-Bike

the-wibike

Italský výrobce Piaggio vytvořil e-bike nazvaný Wi-bike, který je vybaven GPS systémem, který umožňuje sledování polohy kola. Wi-Bike obsahuje také zařízení, které upozorní vlastníka, pokud je jeho kolo vzdáleno na více než 5 metrů, což by mělo předcházet krádežím. 4palcový displej umístěný uprostřed je vybaven USB portem a uživatel si tak může nabíjet i telefon.

Cena Wi-Bike začíná na 3 200 USD.

The Sondors THIN

the-sondors-thin

Kolo, které se pyšní svou váhou, kterou uvádějí méně než 3kg. Nejvyšší rychlost The Sondors Thin je zhruba 30 km / hod a dosah na 50 až 80 km, v závislosti na váze jezdce, s příšlapem.

Nejzajímavější součástí kola je zřejmě jeho překvapivě nízká cena ve srovnání s ostatními uvedenými modely. The Sondors Thin stojí jen 500 USD.

Vanmoof’s Electric S

vanmoof

Opět jedno z řady smart kol. Toto konkrétní má svou vlastní aplikaci, která dokáže například určit polohu kola. Zamknutí kola je také jednoduché a dostupné jednoduše prostřednictvím appky. V aplikaci se dokonce zobrazuje i dosahovaná rychlost kola.

Rychlost kola je 30 km / hod a ujede dokonce více než 100 km na jedno nabití. Cena tohoto smart biku je 2 500 USD.

Greyp’s G12H

greyp-g12h

Druhé z vybraných elektrokol, které svým designem připomíná spíše motorku. Od výše prezentovaných kol se však liší zejména dojezdem, a to dokonce více než 240 km na jedno nabití. Toto číslo je ve srovnání s jinými jízdními koly velmi okouzlující. G12H může dosáhnout rychlosti přibližně 40 km / h.

G12H nezaostává ani v high-tech prvcích. Například má zabudovaný biometrický senzor, kterým jezdec jedním dotykem aktivuje motor. Také je možné přidání různých módů jízdy pro všechny, kteří jezdí na kole, na základě rozeznání jejich otisku prstu. Zatím není známa cena kola, ale dá se předpokládat, že nebude nízká.

A na úplný závěr jedna extra speciální vychytávka, která je zřejmě jen pro úplné fajnšmekry. Bike Balls jako ‚zábavná‘ forma zadního světýlka. Cena je 19,50 USD a svítí červeně. Zapínání a vypínání si zřejmě můžeš domyslet. Ale raději jednou vidět, než stokrát slyšet.

bike-balls
Zdroj článku a fotografií:  businessinsider.com , giflybike.com, cestovanie.sme.sk, balls.bike, zdroj titulní fotografie: zedobikes.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]