0

sdílení

10 jednoduchých (ale účinných) způsobů, jak nakopnout svou inteligenci

Michaela Líšková / 30. října 2016 / Tools a Produktivita

Stačí opravdu málo, aby se z tebe stal hotový Sherlock Holmes.

 

  1. Pozoruj

Někdy máš pocit, že se díváš, ale nic nevidíš. A mnohokrát máš pravdu. Protože vidět není totéž jako pozorovat. Pozorování vyžaduje určité analytické myšlení, zaznamenání nových věcí a jevů, kterým si předtím nevěnoval pozornost. Začni si všímat věcí kolem sebe a budeš překvapen, kolik ti toho předtím uniklo.

  1. Uč se

Bez ohledu na to, co si myslíš, na učení člověk NIKDY není příliš starý. Vždy je co zlepšovat a stačí, když si vzpomeneš na všechny své přátele a známé, kteří vědí o věcech, o kterých ani netušíš. Přiuč se trochu. Buď začni s učením se nového jazyka nebo si vyber jednotlivá témata, která tě zajímají, a studuj. Tvůj mozek si na proces učení zvykne a bude nasávat informace jako houba. Rozšíř si obzory a zvyš si inteligenci.

learningforward-orgfoto: learningforward.org
  1. Poslouchej

Nastraž uši a nauč se poslouchat a vnímat zvuky kolem sebe. Hudba je všude, neignoruj ​​ji. Vše, co slyšíš, ať už je to pes štěkající u sousedů, děti hrající si na hřišti blízko tvého bytu … Poslechem zvuků kolem sebe zároveň absorbuješ kousek světa. A možná právě díky tomu můžeš zjistit, jak lidé kolem tebe přemýšlejí. Vydej se na procházku a zaposlouchej se do rozhovorů, které slyšíš po cestě. Nebo se skutečně zaposlouchej do hudby, třeba i té beze slov. Poslouchej a relaxuj.

  1. Zkoušej

Jak se všude mnohokrát rozebíralo a ještě se mnohdy rozebírat bude – musíš vyjít ze své komfortní zóny. Protože doma na gauči nic nového nezažiješ. Vyzkoušej věci, které tě vždy lákaly, ale bál ses nebo si na ně nikdy neměl čas. Objev nepoznané a přiuč se něčemu novému. Dá ti to víc než jen pocit svobody a nezávislosti.

Crosswalk-comfoto: crosswalk.com
  1. Expanduj

Nikdy se nesmiř pouze s jedním kouskem informace. Určitě to znáš- někde od kámoše jsi slyšel jeho názor na věc a tvůj mozek ji buď hned kategoricky odmítne, nebo si tento názor osvojíš a šíříš ho dále jako svůj, aniž by sis o dané skutečnosti zjistil něco víc. Co bys měl ale skutečně dělat je stále zkoumat, zjišťovat, informovat se, hledat, učit se. Rozšiř své možnosti, své znalosti. Jinak řečeno čti, čti, čti.

  1. Povídej

Uč se, vzdělávej a pak nezapomeň své znalosti šířit dál. Poděl se s přáteli o novou knihu, kterou jsi četl, sdílej svůj názor, vysvětli jim, pokud něčemu nerozumí a také nasávej nové informace, které můžeš spojit se svými a opět je šířit dál. Tvoř si názory a neboj se vyjádřit své myšlenky.

  1. Cvič a procvičuj

Mnoho lidí tomu nevěří, nebo spíše nevěnuje dostatečnou pozornost, že naše tělo a mysl jsou jedno. Pokud se necítíš dobře fyzicky, i mentálně to půjde dolů. A stejně je to i naopak. Najdi si alespoň pár minut na to, abys našel cvičení, která ti trochu zaměstnají mysl. Mohou to být hádanky, křížovky, matematické příklady, poučná kniha, zkrátka cokoliv, co ti „rozhýbe mozkové závity“.

7283560-3300060-9-01-650-53c212670e-1470318270-1476932658-650-32e9147584-1477377225foto: brightside.me
  1. Medituj

V dnešní uspěchané době není divu, že je každý nevrlý, podrážděný a netrpělivý. Najdi si ráno čas na trochu meditace. Zjisti, co tě rozčiluje a uklidni svou mysl. Takto poznáš o trochu lépe sám sebe a co je lepší, než když děláš důležitá rozhodnutí s chladnou hlavou?

  1. Analyzuj všechny možnosti

Dnes je kreativita důležitým faktorem, pokud chceš přežít ve světě byznysu. Snaž se přemýšlet jinak. Podívej se na věci z jiné perspektivy, analyzuj a přemýšlej nad novými možnostmi a lepšími způsoby. A nikdy nepřestávej. Neuspokojuj se s tím, co je zažité, místo toho zkus stále přicházet s něčím novým. Dej prostor své fantazii, kterou jsi tak dlouho držel na uzdě, a ukaž všem své kreativní myšlení.

brain-plus-comfoto: brain-plus.com
  1. Pohraj si se svou myslí

Stává se ti někdy, že si začneš v hlavě představovat různé scénáře možných situací, občas vytvoříš celou konverzaci, jindy vyřešíš problém, který dosud tížil celé lidstvo, nebo si zkrátka jen představíš, jak se tvůj pes promění na mimozemšťana, který tě celý život ochraňoval? Ukázalo se, že takové vytváření si vesmírů, ve kterém je všechno možné, je pro tvou mysl dobré, protože si tím procvičuješ mozek. Takže nepřestávej a směle do toho.

Samozřejmě, těchto 10 věcí je jednoduchých a dají se naučit, ale nezapomeň, že to není jednorázová záležitost, ale něco, čemu musíš věnovat alespoň pár minut denně. Nic není zdarma, ale pokud se chceš cítit lépe, obětovat kousek svého času ti může prospět více než sis myslel. Takže pokud se rozhodneš vydat touto cestou, nezapomeň s sebou vzít i přátelé :)

Zdroj: brightside.me , zdroj titulní fotografie: ibtimes.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]