10 faktů z historie, které ti změní pohled na plynutí času

Klaudia Pakosová / 27. března 2017 / Zajímavosti

zdroj: wikimedia.org/pexels.com

Každá historická událost je propojena s jinými. My jsme si na tyto historické „souvislosti“ posvítili a představíme ti 10 historických faktů, kterým nebudeš chtít uvěřit.

Nejstarší strom na světě byl 1000 let starý, když zahynul poslední mamut

zdroj: wikimedia.org, flickr.com

Nejstarší stromy na Zemi jsou Bristlecone borovice. Strom tohoto druhu roste v Bílých Horách v Kalifornii a to už přes 4000 let. Před nedávnem tam byl objeven ještě jeden strom takového druhu, který je více než 5000 let starý. Mamuti vyhynuli před asi 4000 lety.

V době výstavby Eiffelovy věže vznikla známá japonská firma Nintendo. Ve stejnou dobu byl na útěku sériový vrah Jack Rozparovač

zdroj: wikimedia.org

Japonská firma Nintendo, která se v současné době věnuje výrobě a distribuci videoher a herních konzolí, byla založena v 23. září 1889. Ve stejnou dobu probíhala výstavba symbolu Francie – Eiffelovy věže v Paříži a Londýn byl vystrašený z jednoho z nejznámějších zločinců v historii: Jacka Rozparovače.

Kolo bylo objeveno po prvním parním vlaku

zdroj: wikimedia.org

Určitě sis myslel, že kolo zde bylo již od nepaměti. Nicméně, je to docela mladý vynález, jehož prototyp byl objeven v roce 1818. Neskutečných 21 let předtím, přesně v roce 1797, byl představen parní vlak.

Značka Coca-Cola je jen o 31 let mladší než Itálie

zdroj: wikimedia.org

Italské království se objevilo na mapě světa v roce 1861. O 31 let později, v roce 1892, byl vyroben první nealkoholický nápoj, dnes celosvětově známé značky Coca-Cola.

Hitler, Stalin, František Josef I., Lev Trockij a Freud žili v roce 1913 ve stejném městě

zdroj: wikimedia.org

Jen si to představ: píše se rok 1913, je léto a ve Vídni krásný slunečný den. V malé kavárně si popíjejí kávu a debatují Hitler, Stalin a Freud. Zdá se, že toto setkání by bylo i docela možné.

Málokdo ví, že tito slavní lidé žili ve stejném městě, a ne tak daleko od sebe. Trockij a Hitler byli pravidelní návštěvníci stejné kavárny (Cafe Central), zatímco o pár metrů dál bylo Freudovo oblíbené místo – kavárna Landtmann. Stalin a Hitler žili od sebe jen hodinu chůze a mohli na sebe kdykoliv narazit.

Kleopatra žila blíže k době, kdy se uskutečnil let na Měsíc než k době budování pyramid

zdroj: wikimedia.org

Pyramida v Gíze, největší z pyramid středověkého Egypta, byla postavena v roce 2540 před Kristem. Krasavice Kleopatra však žila blíže k naší době, v letech 69 – 30 před Kristem. Let na Měsíc se uskutečnil v roce 1969.

V roce založení Applu zemřel Charlie Chaplin

zdroj: wikimedia.org

Charlie Chaplin zemřel v roce 1997 – ve stejném čase, kdy byla založena společnost Apple.

Harvardova univerzita byla založena dříve, než Isaac Newton zveřejnil pohybové zákony a zákon gravitace

zdroj: wikimedia.org

Harvardova univerzita byla založena v roce 1636, téměř 50 let předtím, než vzniklo Isaacovo dílo Matematické principy. Práci publikoval v roce 1687 a obsahovala pohybové zákony a zákon gravitace.

Bratři Wrightové absolvovali svůj první let pouze o 66 let dříve, než první člověk vstoupil na Měsíc

zdroj: wikimedia.org

Věda se vyvíjí rychle a tempo se jen zvyšuje. Bratři Wrightové absolvovali jejich první pilotovaný let v roce 1903. V roce 1969 první člověk vstoupil na povrch Měsíce. A rozdíl je jen neuvěřitelných 66 let!

Fax byl objeven o 10 let dříve než telefon

zdroj: wikimedia.org

Ve skutečnosti byly faxové přístroje objeveny ještě dříve než úplně první komerčně fungující „fax“, který začal pracovat na trati Paříž – Lyon v roce 1865. O 10 let dříve, v roce 1875, Thomas Watson a Alexander Bell demonstrovali operaci jejich prvního membránového telefonu.

zdroj:  brightside.me

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]