0

sdílení

10 faktů o japonském vzdělávacím systému, který můžeme Japoncům závidět

Simona Hanzelová / 14. února 2017 / Zajímavosti

Japonci jsou známí svou nadprůměrnou inteligencí, přesností a zdvořilostí. Může za to především unikátní vzdělávací systém, kterým se tento národ odlišuje od zbytku světa.

 

1. Nejprve výchova, pak vzdělávání

zdroj: files.brightside.me

Žáci japonských škol nemají do čtvrtého ročníku kromě malých testů žádné zkoušky. Japonci totiž věří, že úkolem školy je během prvních tří let vštípit dětem především dobrou výchovu a rozvíjet jejich charakter. Děti jsou proto vychovávány tak, aby respektovaly ostatní a měly úctu ke zvířatům a přírodě. Učí se velkorysosti, empatii, sebeovládání a spravedlnosti.

2. Školní rok začíná 1. dubna

zdroj: files.brightside.me
Zatímco většina škol a univerzit začíná školní rok v září nebo říjnu, japonské děti poprvé překračují práh školy v dubnu. První den školy tak začíná v jednom z nejkrásnějších období roku, v době květu třešňových květů. Akademický rok má tři trimestry: od 1. dubna do 20. července, od 1. září do 26. prosince a od 7. ledna do 25. března. Japonští studenti mají v létě 6 týdnů prázdnin, a kromě toho dvoutýdenní prázdniny v zimě a na jaře.

3. Většina japonských škol nezaměstnává uklízeče, protože studenti si po sobě uklízejí sami

zdroj: files.brightside.me

V japonských školách je samozřejmostí, že studenti musí učebny, jídelny a dokonce i toalety vyčistit sami. Při čištění mají rozdělené úkoly a uklízí v malých skupinách. Japonci totiž věří, že tímto způsobem děti naučí, aby uměly pracovat v týmu a vzájemně si pomáhaly. Kromě toho se takto naučí respektovat svou práci a práci ostatních.

4. V japonských školách obědvají studenti ve třídě

zdroj: files.brightside.me

Japonské školství dělá maximum pro to, aby studenti měli zdravou a vyváženou stravu. Oběd pro studenty proto vaří podle standardizovaných postupů nejen kvalifikovaní kuchaři, ale i specialisté na zdravou výživu. Oběd jedí všichni studenti ve třídě spolu se svým učitelem, protože se tím upevňují jejich vzájemné vztahy.

5. Mimoškolní aktivity jsou v Japonsku velmi oblíbené

zdroj: files.brightside.me

Ve snaze dostat se na dobrou střední školu se většina japonských žáků účastní i mimoškolních kurzů, které se konají ve večerních hodinách. Vidět skupinky dětí, které se pozdě večer vracejí z mimoškolního vyučování, není v Japonsku nic výjimečného. Japonští studenti mají 8 hodinové vyučování, ovšem kromě toho studují i ​​po škole a o víkendech. Proto téměř nikdy neopakují ročník.

6. Kromě tradičních předmětů se učí i japonskou kaligrafii a poezii

zdroj: files.brightside.me

Školy učí děti respektovat japonskou kulturu a staré tradice. Shodo, tedy japonská kaligrafie, spočívá v namáčení bambusového štětce do inkoustu a následném psaní symbolů na rýžový papír. Haiku je zase forma poezie, která ke zprostředkování silných emocí využívá krátké výrazy.

7. Téměř všichni žáci musí nosit školní uniformu

zdroj: files.brightside.me

Téměř všechny střední školy vyžadují, aby jejich studenti nosili školní uniformy. Tradiční japonská uniforma sestává z oblečení vojenského stylu pro chlapce a námořnického stylu pro dívky. Cílem nošení školních uniforem je odstranit sociální rozdíly mezi jednotlivými studenty a podpořit jejich komunitní smýšlení.

8. Školní docházka v Japonsku je na úrovni 99,99 %

zdroj: files.brightside.me

I když se v našich končinách se záškoláctvím setkáváme poměrně často, japonští studenti za školu nechodí a ve škole jsou vždy včas. Až 91 % japonských studentů tvrdí, že nikdy neignorovali to, co učitel právě přednášel. Kolik zemí se může pochlubit takovou statistikou?

9. Jediný test rozhodne o budoucnosti studentů

zdroj: files.brightside.me

Na konci střední školy musí všichni studenti absolvovat velmi důležitou zkoušku, která v podstatě rozhodne o jejich budoucnosti. Student se může rozhodnout pouze pro jednu vysokou školu, na kterou by chtěl jít, a aby se mu to podařilo, musí dosáhnout požadovaného skóre. Pokud se mu to nepodaří, pravděpodobně se na vysokou školu nedostane. Konkurence je velmi vysoká, protože jen 76% absolventů středních škol pokračuje v dalším vzdělávání. Není divu, že se tato zkouška nazývá i jako „pekelná zkouška“.

10. Vysoká škola je nejlepší dovolená v životě člověka

zdroj: files.brightside.me

Poté, co student zvládne „pekelnou zkoušku“, čeká ho zasloužená malá pauza. Vysoká škola je v Japonsku často považována za nejlepší roky v životě člověka a Japonci toto období s oblibou nazývají i prázdninami před pracovním životem.

zdroj článku:  brightside.me 
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]